STAROŽITNÝ NÁBYTEK

Starožitný nábytek – krása věcí z minulosti.
Proč chtějí  lidé koupit starožitný nábytek? V čem spočívá magická přitažlivost starožitného nábytku a předmětu interiéru?

Starožitný nábytek Pietra Dura

Člověku, který je daleko od umění sběratelství starožitností, je to těžké pochopit, ale pro toho, kdo rozumí starožitným věcem "dob dávno minulých," tyto otázky nevyžadují odpovědi. Doufáme, že informace uvedené v tomto článku vám pomůžou  se zorientovat v nádherném světě starožitností a správně zvolit starožitný nábytek pro váš domov.

Jak správně hodnotit a koupit starožitný nábytek?
Jistě, je to velmi vzrušující: koupit starožitný nábytek a tím umístit ve svém domě kus historie ... Nicméně, pokud nemáte zatím zkušenosti z nákupu a prodeje starožitností, můžete snadno skončit  v pasti. Můžete zaplatit více než daný kus opravdu stojí. V tomto článku si trochu popíšeme o tom, jak se vyhnout takovým situacím.

Starožitný nábytek Pietra Dura

Jak určit dobu, do které starožitný nábytek patří?
Samozřejmě, že nejlepší způsob je obrátit se na odborníka odhadce a pozvat jej ke jednaní o koupi. Expert je schopen poskytnout svůj nezávislý názor. Ale pokud nevíte, kde najít takového specialistu, nebo nemáte čas na kontakt s ním, existují i jiné způsoby, jak koupit starožitný nábytek a nepřeplatit.

Při nákupu skříně, stolu a nebo židle, by jste měli pečlivě zkoumat jeho povrchovou úpravu, čalounění pro různé nedostatky, odřeniny apod. Zhruba odhadnout stáří starožitného předmětu možné i z těchto důvodů. Také promluvte s majitelem starožitného nábytku, požádejte ať vám  řekne všechno, co ví o historii a původu tohoto starožitného nábytku. Koneckonců, starožitný nábytek má vždy svou vlastní historii! Čím více může majitel říct o cestě židle nebo stolu v čase, tím pravděpodobnější je, že to není padělek a podvod.

Jaký příběh očekáváte?
Odpověď, samozřejmě, záleží na majiteli a na další řadě faktorů. Ale obecně, byste měli  být informováni alespoň o těchto skutečnostech:

• kde a kým byl vyroben ;
• které země navštívil tento nábytek;
• kolik majitelů měl tento nábytek ;
• jak skončil v rukou současného majitele.

S touto informací už jste schopni ověřit údaje v jakémkoliv  katalogu starožitného nábytku. Čas a místo výroby musí být v souladu s ostatními. Doba a místo výroby starožitného nábytku, by se měli mezi sebou shodovat.

Starožitný nábytek Pietra Dura

Logo na starožitném nábytku
Pokud se chystáte koupit starožitný nábytek, nezapomeňte zkontrolovat značku výrobce – proto, že ta v sobě obsahuje nejdůležitější informace. Stigma je obvykle logo výrobce, může obsahovat data a iniciály mistra nebo krátký název továrny nebo dílny. Tyto údaje vám umožní přesně určit pravost nábytku.

Ale samozřejmě, někdy se stává, že na starožitným nábytku, který chcete koupit, bylo logo udělané později, proto aby pak výrobek  byl považován za dávnější, a samozřejmě, dražší. Zkontrolujte, zda je podobný styl nábytku s ohledem na období, do které  údajně náleží. K tomu, stojí za přečtení více knih na téma historie nábytku a starožitný nábytek. Dnes můžete také najít spoustu informací na internetu. Přejeme Vám hodně štěstí  při výběru! 

Starožitný nábytek Pietra Dura

Interiér domu majitele, který má rád starožitnosti, je velmi zvláštní. Toto je ostrov minulého v oceánu naší doby, ve kterém je lehlo zapomenout na shon a vypadnout z rychlého toku času. Zdá se, že tento pocit vzniká, protože věci co jsou shromážděné v domě, mají svou historii, svůj vlastní osud. Jsou starší od nás o několik staletí, moudré a spokojené, zdá se, že vědí o životě něco, co jsme ještě nebyli schopni pochopit.

Byt, ve kterém žije znalec starožitností a starožitného nábytku  - to není muzeum, jak se může zdát pro některé, to je místem se zvláštní aurou, která je vytvořena pomoci  krásných věcí, žijící dlouhý život, ale které si i přes staletí zachovali svojí nádheru.

Starožitný nábytek Pietra Dura

Starožitnosti – je docela široký termín, který popisuje celou řadu starých věci, které mají vysokou historickou a uměleckou hodnotu. Obvykle starožitnostmi nazýváme starožitný nábytek, vzácné staré knihy, obrazy, doplňky interiéru  a dokonce i automobily. Starožitnosti  jsou předmětem sběratelství a obchodu. V roli kupujících se stávají jako soukromí sběratelé pro své osobní kolekce tak i veřejná muzea  pro doplnění exponátu ve svých sbírkách. Poptávka vytváří nabídku, díky čemu se ve světě  tvoří a úspěšně se rozvíjejí  trhy starožitností. Prodejcem na tomto trhu vystupují profesionální obchody se starožitnostmi, speciální aukce, stejně jako tajní prodejci, který vědí hodnotu antického umění a realizují prodej nelegální obchodem. Pouze nákupem u ověřených certifikovaných prodejcům se tomuto problému vyhnete.

Starožitný nábytek Pietra Dura

Většina obyčejných lidí nemůže nezávisle určit hodnotu historického předmětu. Vysoké ceny se pro ně zdají být nepodložené, a zejména kvalita některých starožitných věci nízká. Opravdu, je někdy obtížné si uvědomit, že sbírka starožitného nábytku, je málo vhodná pro každodenní použití, může být dražší, než, řekněme, současné auto. Ale je to tak. Pro pomoc při řešení tohoto problému nabízejí obchody se starožitnostmi své služby a odborníky, kteří mohou poskytnout nejenom odborné posouzení starožitností, ale také vypracovat vědecký posudek, například pro právní vývoz starožitného zboží do zahraničí.

Jak již bylo zmíněno dříve, starožitnosti – je příliš široký termín. V každodenním životě, pod tímto výrazem bereme všechny staré věci. Ale je li  starožitnost, například, peřiňák, který  dlouhá létá sbíral  prach na půdě vaší babičky, nebo nalezena v opuštěném domě železná žehlička? Je to starožitnost, nebo ne? Kde je hranice, po které mohou starý nábytek a věci připsat do starožitností? Bohužel, jednoduchá odpověď na tyto otázky neexistuje. Ale i přes to, obec starožitníků dlouhodobě vytvořila řadu jasných kritérií, podle kterých dnes můžeme docela přesně odlišit skutečné starožitnosti od nemajíc hodnotu, starého haraburdí.

Starožitný nábytek Pietra Dura

Hlavní rysy starožitností:

-         předmět musí být starý nejméně 50 let,
-         měl by odkazovat na raritní vzory, to znamená vzácné, jedinečné a ne sériové výroby, jasně odrážet módu a rysy své doby,
-         a co je nejdůležitější: předmět musí mít zvláštní uměleckou nebo historickou hodnotu. Pouze takovému předmětu můžeme s jistotou říct – starožitní.

Poté co jsme zjistili pojmem starožitnost, jeho vysokou cenu, obtížnost hodnocení, zbývá poslední otázka: důvod - proč kupovat starožitnosti? O starožitný nábytek mají zájem  pouze sběratele? Samozřejmě, že ne. Starožitný nábytek je předmět luxusu a skvělý způsob, jak demonstrovat své bohatství a vysoké postavení ve společnosti nebo šlechetnost a dobrý vkus. Kromě toho,  luxusní starožitný nábytek muže stát ozdobou jakéhokoli interiéru. Starožitný nábytek je vyroben z ekologických, bezpečných pro zdravých materiálů. Při správné péči, je tento nábytek odolný a trvanlivý . A naposled: starožitný nábytek je už dlouho  považován za výhodný způsob k dlouhodobému investování peněz, který je schopný produkovat zisk, výrazně převyšující příjem nejznámějších investičních nástrojů.

Starožitný nábytek a repliky starožitného nábytku.
I nejkrásnější starožitný nábytek má vždy jednu velkou vadu: existuje v omezeném a často v jediném exempláři. A pro to k dnešnímu dni, získali dost velkou popularitu repliky starožitného nábytku. Používají  se jak v interiérech hotelů, barů a kaváren, stejně tak i v soukromých domech a apartmánech. V místnostech, zařízených nábytkem v starožitném stylu,  cítíte atmosféru starých hradů a nebo zámků. Snad, nejlepší způsobem, jak vytvořit útulný a harmonický interiér je opravdu použití prvků ve stylu antického nábytku. To je důvod, proč jsou v současnosti repliky nábytku v antickém stylu tak široce používány v různých oblastech.

Repliky starožitného nábytku Royal 221
                                                                                             REPLIKY NÁBYTKU ROYAL 221 

Co je lepší - starožitný nábytek nebo repliky starožitného nábytku?
Pro vytvoření retro a historických interiéru, mnozí návrháři a kupující dávají přednost replikám starožitného nábytku, které jsou docela rozumné, vzhledem k tomu, že ceny pravého starožitného nábytku jsou docela vysoké a tento nábytek je málo vhodný pro každodenní použití. Jsme schopni nabídnout svým zákazníkům vysoce kvalitní repliky starožitného nábytek z masivu vzácných druhu dřeva pro váš byt, dům, pracovnu, penzion, restaurací, zámek a nebo hotel za rozumné ceny.

Repliky starožitného nábytku Regallis
                                                                                             REPLIKY NÁBYTKU REGALLIS

Široká škála ve sbírkách replik starožitného nábytku a kvalitní fotografie replik nábytku na našich webových stránkách Vám ukážou směr výběru. No a když si nebudete vědět  rady, neváhejte nás kontaktovat, rádi odpovíme a poradíme.

Máte-li zájem o náše repliky nábytku, nebo máte nějaké dotazy?
Potřebujete pomoc při výběru replik nábytku?
Kontaktujte nás, info@transylvania-nabytek.cz  rádi Vám zodpovíme na všechny vaše dotazy!