HISTORIE NÁBYTKU

Historie nábytku od doby kamenné po současnost.
Na otázku: kdy se objevil nábytek, řít, že to bylo dávno, pak je lepší neříkat nic.
Historie nábytku styk baroko
V různých dobách měli lidé různé představy o nábytku. Někdy byl nábytek opravdu kompaktní a mobilní, jindy tak objemný a těžky, že slovo mobilis zcela ztratilo svůj význam. Nicméně účel nábytku zůstal nezměněna po tisíce let. Nábytek je navržen tak aby usnadňoval život osobám, vytvářel interiér, daroval komfort a pohodlí.

Historie nábytku od doby kamenné, doby člověka z jeskyně k současnosti.
Dnes jsme zvyklí dostávat veškeré výhody civilizace, a vnímat věci kolem nás , třeba i v interiérů, jako samozřejmé pravidlo. Nicméně historie nábytku má nejednoznačná fakta na svých stránkách. Abychom opravdu mohli ocenit výhody dnešnícho pokroku ve výrobě nábytku, podíváme se společně hluboko do příběhu historie nábytku a ještě jednou oceníme složitou cestu moderního nábytku z místa obydlí prvního člověka do komfortních pokojů dnešního managera.
Altamira jeskyně pravěkých lovců

Posuneme se do jeskyně člověka doby kamenné, někam na začátek 3 500 000let před naším letopočtem.
Lov odebíral mužům mnoho času a energie, ženy trávily čas zpracováním  potravy, kožešin, starostí o děti a pod. Interiér jeskyně byl chudý a nelišil se luxusem. Nepotřebovali skříně na šaty, protože ty měli většinou na sobě. Nepotřebovali ani žádné stoly , posloužila kamenná deska. Jako poličky posloužily výčnělky a propadliny ve stěnách jeskyně.

Historie nábytku kamenná doba

Muži nejvíce času trávil u ohně po zdařilém lovu někde v divočině než ve své rodné jeskyni, (nekoukali hodiny na televizi  z gauče, neseděli u  počítače) a ženy řešily problémy se stravou a ošacením, když se to tak dá nazvat. Ve své vzácné volné chvilce malovali první lidé  na zdech jeskyně exkluzivní obrazy ve stylu "akt" a byli docela spokojeni se sparťanskýma podmínkama života. Z toho všeho plyne, že první lide se vůbec nezabývali otázkou zařízení interiéru své jeskyně – na zemi jedli, spali, seděli, odpočívali...

Historie nábytku kamenná doba  

Historie nábytku – Egyptská doba. 
Nejstarší dochované exempláře nábytku byly nalezné v egyptských hrobkách, které byly vytvořeny několik tisíc let před naším letopočtem. Nábytek v této době byl luxus, a ne předmětem každodenního života.
Toto je část komody vyrobené z černého dřeva, která byla inkrustována malachitem a slonovinami.

Historie nábytku Egyptská doba

První židle které byly nalezeny, jeden z nejunikátnějších faktů je, že jedna židle byla skládací.  Židle jsou vyrobeny ze dřeva a nohy židlí jsou ve formě paznehtů zvířat. Nohy taburetek byly vyřezané ze slonoviny.
Takže můžeme dát Egypťanům první místo ve vzhledu nábytku v lidském životě.  Řeku můžeme považovat za vynález na peřináku, které nenáročné lidi používané jako lůžko. O zámcích a palácích není ani třeba mluvit, nábytek v palácích byl ne jenom luxusní, ale nejexkluzivnější pro svou krásu a výkon. Takový nábytek byl vyroben z mramoru, bronzu, zlata a stříbra s použitím řezbářské práce. Lidé, kteří patřili v tu dobu k chudé třídy, používali nábytek z místních zdrojů, jako je rákos, ratan, či různé druhy proutí a pod.

Historie nábytku římsky nábytek

Starověkový nábytek byl určený výhradně pro praktické účely, a obecně měl velmi nepěkný design a žádnou komfortní charakteristiku  podle dnešních názorů. Například v Řecku, byl populární  velký peřinak, na kterém bylo možné sedět, ležet, spát a sloužil i jako uschovna věcí.

Luxusem se vyznačoval nábytek ušlechtilých Římanů. Římský nábytek byl zdoben  nejenom šperky, ale právě římove začali s původní materiálem pro nábytek: emal, bronz, barevné mramorové mozaiky…

Historie nábytku šatní skříň

Později se s ostatními kusy nábytku objevila i šatní skříň. Ta byla vynalezena v Evropě. Mnohem později přišel skleník s dveřmi ze skla a knihovny. Skříň přišla mnohem později než židle a postele, které už byly známým atributemse  života. A důvodem k vzniku šatní skříně se stal peřiňák, ve kterém nebylo dost místa pro všechny věci, proto se natáhl směrem nahoru a postupně přerodil do nám dobře známých  rozměrů a forem šatní skříně. Šatní skříň vzala okamžitě místo peřiňáku v hierarchii nábytku. Šatní skříň prosloužila  lidem docela dlouhou dobu a slouží i nyní, za  její děti mohou být považovány vitríny, které přišly poté, co se lidé naučili vyrábět skleněné zboží.

Historie nábytku čalounění nábytek
V období klasicizmu vznikl první čalouněný nábytek. Francie se stala předkem tohoto nábytku. Čalouněný nábytek se v tu dobu vyráběl výhradně pro domy nejvyšší šlechty. Zpočátku se takový nábytek pokrýval jenom látkou, ale sezení na dřevěných židlích potažených látkou bylo velmi nepříjemné. Proto se pro větší  pohodlí začali používat jako výplň čalounění měké materiály, jako je peří, vlna nebo koňské žíně a pod. Jako další moderní materiál dneška, vhodný pro čalouněný nábytek je kaučuk, a v poslední době i molitan nebo polyuretan a pod.
Francie se opět stala tvůrcem nábytkářských trendů, jak se měnili architektonické styly a design interiérů, to všechno má dopad na i na design a styl moderního sedacího nábytku v každém období.

Historie nábytku rokoko

Každý návrhář  se snažil přijít s něčím novým, nebo v krajních případech se pokusil změnit stávající modely nábytku. Například, "barokko" - přineslo lidstvu pohovku a za toaletní stolek a zrcadla bychom měli poděkovat stylu - "rokoko". Styl "modern" přinesl židle bez područek. Nábytek se měnil spolu s lidmi, něco se v něm zlepšilo, něco se zhoršilo, ale vývoj nestál na místě a nikdo ho nemohl zastavit. Tak se objevily: puf, sofa, ušáky, koncové stolky, taburetky, obsluhovací stolky, a mnoho dalších položek, který nejsou povinné.

Historie nábytku baroko

Styly nábytku se v různých státech  výrazně navzájem od sebe liší.
Jako příklad je nábytková historie východních zemí. Tam je běžné používá, proutěný nábytek z nejrůznějších materiálů od třtiny, ratanu a kůže zvířat až po tmavé dřevo. Ve srovnání s evropským nábytkem, kusy nábytku z východu byly nízké a malé. Lavičky, taburety, stolky, gauč, a to vše velmi nízké, ne více než 15-20 cm na výšku.

Historie nábytku východ

Nábytkářský průmyslu je velmi ovlivněn výrobní zemí. Protože ve Francii, dávají přednost elegantnímu a vytříbenému nábytku, Německo – dávalo své "hlasy" spolehlivému a jednoduchému nábytku, ve Skandinávsku chtěli, aby jejich nábytek byl praktický a pohodlný. Po celá staletí byly západní a východní kultury soupeři, a to se dotklo i nábytku. Na východě, dávali prioritu nábytku z rákosu,  kůže nebo třtiny, bambusu, rákosu. Západ se držel tradice výroby nábytku ze dřeva vzácných stromů. Ale i když se spojovali stejné materiály pro výrobu nábyteku, interiér v těchto zemích - byl pravým naopakem.

Historie nábytku rusky peřínák

Historie nábytku a Rusko.
I země jako je Rusko dalo "příspěvek" k rozvoji nábytku, vzhledem k drsnému klimatu - vytápění kamny, pokoje byly velmi malé, a počet lidí žijících v domě se mohl pohybovat od 15-20 lidí. Proto se snažili rusové udělat multifunkční a kompaktní nábytek, tak se objevila široká lavice, přes den se na ní sedělo u stolu, v noci na ní spali lidé. Ale postupně evropský komfort došel i do Ruska, a vznikl takzvaný styl - ruský klasicismus. Jako zvláštnost musíme uvést pro výrobu nábytku v Rusku typický materiál - karelská bříza, která má unikátní ozdobný vzor dřeva.

Historie nábytku karelská bříza

XX století přineslo v historii nábytku náhradu dřeva, jako osnovního materiálu ve výrobě  - plast, a spolu s ním i masovot a uniformí vzhled nábytku. Největší výbuch v nábytkářském průmyslu se konal  ve 20. století, díky rozvoji chemického průmyslu. V tu dobu vzniklo spoustu nových syntetických materiálů a plastů, které ovlivnily další vývoj v nábytkářském průmyslu. Vzpomeňte si na poválečný minimalismus, který porodil plastové židle a stoly. Nábytek se začal vyrábět průmyslovým způsobem, ale místo po staletí testovaného materiálu pro výrobu kvalitního nábyteku – masivu dřeva, se začali používat náhradní materiály: plast, sklo, kov a pod.

Dnes se vše vrátilo do starých kolejích, skončila móda nábytku z chemických materiálu a okázalo se, že dřevo je věčné.

Historie nábytku rumunský nábytek
                                                                                                    RUMUNSKÝ NÁBYTEK 

V současnosti máme k dispozici kvalitní dřevěný nábytek v různých stylech, různé druhy dřeva pro výrobu nábytku, což v konečném důsledku určuje cenu. Dnes najdete miliony nabídek a variace na trhu s nábytkem. V poslední době začali lidé dávat přednost nábytku, který je vyroben na zakázku, což výrazně ovlivňuje jeho cenu.

Můžeme směle říct, že dnešní výroba nábytku není jen proud kusů dřeva, které používáme v domácnosti, ale umění vyžadující výdaje, čas a úsilí.